CNC Abkant büküm malzemelerin bilgisayar kontrolüyle bükülmesine verilen isimdir. Hafif sanayiden, seri üretimli fabrikalara kadar hemen her alanda düz yüzeyli metaller kullanılmaktadır. Elbette modern çağda metallerin elle biçimlendirilmesi söz konusu değildir. CNC makineleri ile mükemmel ölçeklerde kesimler yapılabildiği gibi, bükme işlemi de yapılabilmektedir. Bakır sacdan, 20mm çeliğe kadar hemen her metalin bükme işleminin yapılabildiği tezgahlara CNC Abkant tezgahı ismi verilir. Elbette bu makinenin, her müessesede olması beklenmez, profesyonel CNC abkant büküm yapan firmalar bu işlemi üretimi yapan firmalar adına yapabilmektedir. Abkant Büküm, metaller için uygun bir malzemedir, ancak bükülmesi mümkün olan diğer materyaller için de kullanılabilir. Peki İstanbul’da CNC abkant büküm yapan firmalar kimler ve neredeler?

Hafif ve orta düzeyde sanayi firmaları, İstanbul’da Dudullu, İkitelli bölgesinde faaliyet gösterirler. Farklı kapasite ve boyutlarda işlem yapabilen çok sayıda firma bulunmakta ve fason imalat yapmaktadırlar. Bahsettiğimiz üzere CNC abkant büküm makinesi, metal işi de yapıyor olsa firmaların almak ve barındırmak yoluna gitmek yerine fason imalatını tercih ettikleri bir üründür. Makinenin, edinme, bakım ve işletme maliyetleri nedeni ile, bir üretim tesisinin parçası olmak yerine, müessesenin esas unsurlarından olması daha doğrudur. Hatta sadece CNC abkant büküm yapan firmalar dahi bulunmaktadırCNC abkant büküm fiyatları elbette miktara bağlı olarak değişir. Ancak bunun yanında, materyalin kesiti ve boyutları önemli birer CNC abkant büküm fiyatlandırma etkenidir. Tabii büküm yapılarak elde edilen şekil, makinenin konfigürasyonlarını değiştirip, programlama standartlarını belirleyeceğinden bu husus ta CNC abkant büküm fiyat tanımlamasında doğrudan etkili olacaktır.

Günümüzde, sanayi üretiminde bütünüyle makineli üretim aşılmış ve bilgisayarlı üretim teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Fason üretimden, seri üretime kadar sektörün her noktasında bilgisayarlı ürünler kullanılmakta ve üretim standartları mükemmel biçimde şekillenmektedir. Artır neredeyse hiç elle üretim yapılmamaktadır. Daha da önemlisi, bilgisayar çağından önce, üretimi hayli zor olan metal materyaller, günümüzde son derece uygun fiyatlarla hızlı biçimde ortaya çıkarılabilmektedir. Örneğin 20mm kesitinde çelik bir yüzeyin, milimetrik ölçekte bükülerek bir kutu haline getirilebilmesi için bir CNC abkant büküm firmasına gitmeniz yeterli olacaktır.